Doprava od 59 Kč, při nákupu nad 2 000 Kč doprava zdarma, 70 000+ titulů skladem, více než 3 500 výdejních míst.
Křesťanství a Jóga.
Učení jógy, jehož stáří se odhaduje zhruba na 5000 let, se začalo v našich podmínkách rozšiřovat ve větší míře teprve v nedávné době. Na konci šedesátých a začátku sedmdesátých let dvacátého století našlo poměrně značný počet stoupenců i přesto, že tehdejší státní ideologie nebyla rozhodně podobným naukám nakloněna. S určitým zpožděním se tak i u nás projevila vlna zájmu o jógu, která předtím prošla oblastmi západní Evropy i USA. Ukázalo se však, že se nejedná o pouhou „módní“ záležitost, ale toto učení zde zapustilo hlubší kořeny. Příčiny lze spatřovat především ve skutečnosti, že prvky východní duchovnosti dokázaly uspokojit vnitřní potřeby některých obyvatel Západu, charakterizovaného poměrně vysokou intelektuální vyspělostí.
V prostředí, kde po staletí působil jako dominantní vliv křesťanství, se náhle objevil další duchovní prvek reprezentovaný jógou a některými dalšími východními naukami.
V této situaci automaticky dochází k střetávání či prolínání určitých principů charakteristických na jedné straně pro učení jógy a na straně druhé pro nauku křesťanskou. I když v celé řadě případů je nastoleno vzájemné porozumění a soulad, nejsou výjimkou ani případy opačné, způsobené především neznalostí, nepochopením či případnou netolerantností.
Cílem této publikace je přiblížit a objasnit některé základní principy a postoje, jejichž skutečná hodnota nemusí být vždy zjevná, s ohledem na vnější či formální rozdíly.
Obecně lze říci, že se v dnešní době nejedná v žádném případě pouze o vztah jógy a křesťanství. Stejná problematika se týká všech pravých náboženství a duchovních směrů. V jejich vzájemné toleranci, pochopení, přibližování i splývání lze nakonec spatřovat i jeden z významných evolučních stupňů stojících před dnešním lidstvem. Je třeba především překonat zevní rozdíly, jejichž původ lze spatřovat v odlišných historických i geografických podmínkách, v odlišné mentalitě, v odlišné terminologii a podobně. Pokud pronikneme do hloubky, k ryzímu duchu náboženství, můžeme teprve poznat, že podstata všech duchovních učení je shodná a že vedou člověka k poznání jediného Boha.