Doprava od 59 Kč, při nákupu nad 2 000 Kč doprava zdarma, 70 000+ titulů skladem, více než 3 500 výdejních míst.
Ze všech stran se na nás valí informace a všichni se v nich snažíme najít smysl. Zajímavé knihy, články, videa, podcasty, workshopy... a vy zrychlujete a kloužete po povrchu. Ukládáte si podněty „na později“, ale nikdy se k nim už nevrátíte. Po pár týdnech si pamatujete málo a v praxi nevyužijete skoro nic. Copak neexistuje způsob, jak informace efektivně ukládat a později proměnit v něco užitečného či nového? Neexistuje nějaké „GTD pro intelektuální práci“?
Existuje: zettelkasten. Jde o metodu, kterou si pro sebe v „papírových” 70. letech vymyslel jeden z největších sociologů 20. století Niklas Luhmann s úmyslem efektivně, plodně a kreativně myslet. Díky návykům a důmyslně vedené kartotéce přinesl světu desítky knih a stovky článků, které jsou dodnes považovány za průlomové.
V knize Jak si dělat chytré poznámky popisuje Sönke Ahrens Luhmannův geniálně jednoduchý a přesto komplexní systém v kontextu dnešního světa a ukazuje, jak jej uplatnit v práci s informacemi: při čtení, myšlení i psaní. Ahrens odkazuje i na neurovědu a objasňuje, proč je zettelkasten tak efektivní. Od vydání této knihy v roce 2017 se metoda zettelkasten stala celosvětově tak populární, že vývojáři softwarových nástrojů (např. Notion, Evernote, Roam Research, Obsidian a další) na ni začali brát ohled při návrhu funkcí.
Velkým přínosem knihy není jen inspirace Luhmannovým příběhem, ale též praktický přesah do oblasti osobního zpracování informací. Ať už jen rádi čtete, něco se učíte, blogujete, píšete diplomku, příručku, přednášíte, školíte či prostě chcete lépe a radostněji myslet, je to kniha pro vás. O Niklasi Luhmannovi se říká, že málokdy něco četl dvakrát – a přesto byl schopen působivé a hluboké konverzace s někým, kdo měl všechny informace po ruce. Nechcete to umět taky?